Επική πρόκριση της Εθνικής κωφών επί της Τουρκίας στα ημιτελικά του Ευρωπαϊκού! (video)

Το εθνικό μας συγκρότημα κωφών επικράτησε 4-2 στα πέναλτι επί του μεγάλου φαβορί της Τουρκίας και πρωταθλήτριας Ευρώπης το 2017 σε αγώνα με αποβολές, διακοπές και ένταση....

Έπειτα από ένα επεισοδιακό αγώνα που έγινε στο «Γεντί Κουλέ» η Εθνική ποδοσφαίρου κωφών πήρε την πρόκριση σε βάρος της Τουρκίας για τα ημιτελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος που γίνεται στο Ηράκλειο Κρήτης. Η Τουρκία ήταν η πρωταθλήτρια Ευρώπης της προηγούμενης διοργάνωσης και μεγάλο φαβορί και για τον φετινό τίτλο. Γνώρισε την πρώτη ήττα ύστερα από τέσσερα χρόνια.

Η ελληνική ομάδα ήταν το αουτσάιντερ και ο προημιτελικός εξελίχθηκε σε μια μεγάλη μάχη γοήτρου, με έπαθλο την πρόκριση στα ημιτελικά. Η κανονική διάρκεια του αγώνα αλλά και η παράταση ολοκληρώθηκαν χωρίς γκολ. Έτσι φτάσαμε στη διαδικασία των πέναλτι. Στη διάρκεια της παράτασης δημιουργήθηκε ένταση μεταξύ των πάγκων των δύο ομάδων, αλλά και φιλάθλων στις εξέδρες, με αποτέλεσμα ο διαιτητής να αποβάλει τους δύο προπονητές.

Η αναμέτρηση οδηγήθηκε στα πέναλτι με την αγωνία να χτυπάει «κόκκινο». Η ελληνική ομάδα έκανε το 1-0 με τον Δημάκο. Ακολούθησε η εκτέλεση του σούπερ σταρ των Τούρκων Σου ο οποίος σημάδεψε το αριστερό δοκάρι όπως έκανε και στο 40ό λεπτό της κανονικής διάρκειας του αγώνα.

Το «θρίλερ» των πέναλτι

Ο Καράμπελας, με εύστοχο χτύπημα στον «ουρανό» των διχτύων, έκανε το 2-0 για την ελληνική ομάδα.

Ο Κουρτ στο δεύτερο πέναλτι της Τουρκίας ευστόχησε και μείωσε σε 2-1.

Ο Διονυσάτος, που είναι ο αρχηγός και πρώτος σκόρερ της ελληνικής ομάδας με 5 γκολ, έκανε το 3-1.

Ο Ακτάς με εύστοχο χτύπημα μείωσε για την Τουρκία σε 3-2.

Ο Καραπιπέρης έχασε ευκαιρία, καθώς Μερτ απέκρουσε, διατηρώντας το 3-2.

Μοιραίος παίκτης των Τούρκων ήταν η Σιμσέκ που εκτέλεσε το πέναλτι άουτ.

Γκολ πρόκριση του Μπάλα και ένταση

Στα πόδι του Μπάλα ήταν η μεγάλη ευκαιρία για να τελειώσει τον αγώνα και με εύστοχο χτύπημα έκανε το 4-2 εν μέσω αποθέωσης και έξαλλων πανηγυρισμών εντός και εκτός αγωνιστικού χώρου. Ενταση με τους Τούρκους και τους Ελληνες φιλάθλους σημειώθηκε μετά το τέλος του αγώνα.

Με Γερμανία στον ημιτελικό

Στα ημιτελικά η Ελλάδα θα αντιμετωπίσει την Γερμανία που θα αναμετρηθούν μεταξύ τους σήμερα Τετάρτη 12 Ιουνίου στις 18.00 στο Γεντί Κουλέ και η Ουκρανία με την Ιρλανδία που θα αναμετρηθούν την ίδια ημέρα και ώρα στο Παγκρήτιο στάδιο.

Η Γερμανία νίκησε την Αγγλία 4-3 στα πέναλτι, ενώ η κανονική διάρκεια και η παράταση ολοκληρώθηκε χωρίς σκορ. Στο 60′ αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη ο Κινγκ και στο 90′ με απευθείας κόκκινη ο Μακάρθι. Στη φάση των πέναλτι είχαμε ένα χαμένο του Μανούκερι που απόκρουσε ο Μπέλγκερ.

Δείτε στο 02.54.00 του βίντεο τα πέναλτι και τους έξαλλους πανηγυρισμούς των Ελλήνων:

Πηγή:hlektra.gr